Home / Dua / Depresyondan kurtulmak için dua

Depresyondan kurtulmak için dua

Depresyondan kurtulmak için dua , depresyon ve gelecek kaygısı, modern dönem insanını yoran ve tüketen en ağır ruhsal hastalıklardandır. Acziyetin en kötüsü, sonu gelmeyen üzüntü ve kederdir. Bu nedenle Peygamber Efendimiz (sav) üzüntü ve kederden, Allah’a sığınarak bizi aciz bırakan ve mutsuz eden iki illetten kurtulmamızın yolunu göstermiştir. Üzüntü ve kederden Allah’a sığınmakla geçmiş için hayıflanmaktan; gelecek için endişeye düşmekten uzak kalarak anımızı değerlendirmemiz mümkün olacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ RESMİN ÜZERİNE 1 KEZ DOKUNUN LÜTFEN. YAZININ TAMAMININ OLDUĞU SAYFAYA YÖNLENDIRILECEKSİNİZ.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Yaşadığımız zaman diliminde Allah’ın ve kulların razı olacağı  işleri üretmekle, içsel bir huzur ve mutluluk yakalanabilecektir. Zaten bu içsel mutluluk, yaşam enerjisinin sırrıdır.

Çağdaş tüketim toplumu benmerkezci, narsist ve hazcı bir ahlak anlayışını ön plana çıkaran kültürel bir dönüşüm içerisindedir. Bu dönüşüm sürecinde anlık tatmin arayışlarının güdülemesiyle davranan kimselerde, toplumsal bağların ve sorumluluk duygusunun zayıfladığı görülmektedir. Sonuçta, her şeyi kendi bireysel yararı açısından değerlendiren, kendi benliğine tutkun ve bencil bir kişilik tipi ortaya çıkmıştır.

Narsist yapı, insanın kendini ve en önemlisi Rabbini bu dualarla tanıdığında ortadan kaldırılabilir. Narsist yapının bozulmasıyla, ruhsal huzur ve mutluluğun kapıları da açılacaktır. Geçmiş için hayıflanmak ve gelecek için endişeye düşmek böylece tarihe karışacaktır. Zaten düşündüğümüzde de gelip gelmeyeceği belli olmayan gelecek için de endişeye düşmenin bir anlamının olmadığını görürüz. Anı en güzel şekilde değerlendirmek, nefes aldığımız zamanı Allah’ın ve kullarının rızası doğrultusunda geçirmek, mutlu ve huzurlu bir ruhun, en güzel anahtarıdır. Geçmiş için hayıflanmak stres ve depresyonun; gelecek için endişeye düşmek ise, anksiyete bozukluğu, kaygı durumu bozukluğu, panik atak ve duygusal rahatsızlıkların nedenidir.

Depresyondan kurtulmak için dua

Bu dua; insanın öğrenilmiş çaresizliklerine darbe vurduğu gibi insana huzur ve mutluluk da verir. Aynı zamanda, insan bu duayla, Rabbinin kendisine duyduğu sonsuz güven ve saygıyla karşılaşır. Sevgiyi, merhameti, güven ve saygıyı aynı anda hisseden bir kul için, öğrenilmiş çaresizliklere veda söz konusudur. İnsan böylesine güçlü duyguları hissederken, iç dinamiklerini güçlendirir, pasiflikten kurtulur, fiziksel ve ruhsal varlığın tehdit eden ve elini kolunu bağlayan çaresizliklerinden özgürleşir.

Depresyon ve gelecek kaygısı için, bu dualar birer manevi reçete hükmündedir.

Depresyondan kurtulmak için dua 1

Fe inne mea’l usri yüsra inne mea’l usri yüsra

Anlamı: Her zorluktan sonra biri dünyada, diğeri ahirette iki kolaylık vardır.

Depresyondan kurtulmak için dua 2

Allahümme innî eûzü bike mine’l-hemmi ve’l-hazen. Ve eûzü bike minel-aczi vel-kesel. Ve eûzü bike minel-cübni vel-buhl. Ve eûzü bike min galebetid-deyni ve kahrir-rical.

Anlamı: Allah’ım üzüntüden ve kederden Sana sığınırım. Aczden ve tembellikten Sana sığınırım, korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borcun beni yormasından ve insanların kahrından Sana sığınırım.

Kaynak: “Dua Terapisi” kitabı Esma Sayın

Depresyondan kurtulmak için dua , geçmişin vesveselerinden, geleceğin kaygısından kurtularak anda yaşayabilir gerçek huzuru yakalayabilirsiniz.

About ahmedhoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir