Home / Dua / Depresyonu bitiren dua

Depresyonu bitiren dua

Depresyonu bitiren dua , depresyona iyi gelen dualar , artık günümüzde çocuklarda bile görülen depresyon, duygusal olarak çökme, karamsarlık, sürekli olarak olumsuz düşünceler, hayattan zevk alamama, hiçbir iş yapmak istememe hali, duygusal olarak çökme durumudur. Depresyondan kurtulmak için gerekli çaba gösterilmez ise etkileri artan bir şekilde görülmeye başlanır ve adeta hayatımızı kabusa çevirmeye başlar. Bu ruh hali 2 haftadan fazla sürüyor ise gerçekten depresyondasınız demektir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ RESMİN ÜZERİNE 1 KEZ DOKUNUN LÜTFEN. YAZININ TAMAMININ OLDUĞU SAYFAYA YÖNLENDIRILECEKSINIZ.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Depresyonun nedenleri

Depresyonun nedenleri, genetik, vücudumuzda bazı enzimlerin eksik olması, bazı organların fonksiyonlarını tam yapamaması, gibi nedenlerin yanı sıra tamamen psikolojik, hayatın anlamını anlayamama olabilir. Sebebinin doğru tespit edilip uygun tedavinin uygulanması gerekir.

Toplumumuzda yaygın olarak görülen depresyonun sebebi insanların yaratılış fıtratlarına uygun yaşamamaları, yaratılış gayelerini bilmeden sağa sola savrulur bir şekilde maddi emellere ulaşma peşinde koşarak yaşamalarından kaynaklanmaktadır.

Kendinizi test edin:
En az iki hafta boyunca aşağıdaki durumlardan en az beşini yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz;

 • Kendini üzgün ve boş, faydasız  hissetme,
 • Kendini değersiz hissetme ve suçluluk duygusu,
 • Hayata olan ilginin azalması ve zevk alamama,
 • Nedensiz kilo alma veya kaybetme,
 • Uyuyamama veya aşırı uyuma,
 • Yersiz yere aşırı hareketlilik veya uyuşukluk,
 • Sürekli, nedensiz yorgunluk hissi ve enerji kaybı,
 • Sürekli düşünme, konsantre olma yetisinin azalması,
 • Ölüm ve intihar etme düşünceleri.

Depresyondan kurtulmak için neler yapmalı

 • Depresyondan kurtulmak için ilk yapılması gereken, Yaratılış gayemizi kavramak ve İlahi Kanunlara uygun bir yaşam tarzına geçmek.
 • Mümkünse yapmaktan zevk aldığımız bir iş bulup çalışmak.
 • Kendimize kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler belirlemek. Bu hedeflerimiz içerisinde, yeteri kadar para kazanmak, iyi bir arabaya binmek, iyi bir evde yaşamak, iş bir eş ile evlenmek tabi ki olacak. Ama, bunlar asıl hedefe ulaşmak için araç olmalı amaç değil. Örneğin, çok para kazanıp kimsesiz çocuklara destek olmak için bir dernek kurmak gibi. 
 • Ben merkezli yaşamayı bırakıp çevremizde olup bitenlere bakmalıyız. Çalışıp para kazanabilecek kadar sağlığımız yerinde, sevdiklerimiz hayatta, bizim yanımızda ise depresyona girmek gibi bir lüksümüz olmalı. 
 • Hayatta sorunlar tabi ki karşımıza çıkacak. Soruna değil, çözümüne odaklanmalıyız.
 • İşlerimizi organize etmeliyiz. Yapacaklarımızı gerçekçi bir şekilde planlamalıyız. 
 • Gelirimizden fazla harcama yapmamalıyız.
 • Yürüyüş ya da spor yapmalıyız.
 • Çevremizde bizden daha zor durumda olan insanlara yardım etmek bizlere adeta şifa olacaktır.
 • İbadetlerimizi aksatmamalıyız.
 • Dua etmeyi, Esmaül Hüsna zikirlerini hayatımızın merkezine koymalıyız. Yapılan araştırmalar, manevi olarak güçlü kişilerin depresyonla daha hızlı baş edebildiklerini tespit etmişlerdir.

Depresyonu bitiren dua

 • Depresyondan yakınan kişi, 3 defa Bakara Suresi’ni okursa bu hastalığın zararlarını hafifletmiş olur. Etkisi geçtikten sonra tekrar bu sureyi okumaya devam etmelidir.
 • 57 defa Ya Mecidü ismi şerifini her gün zikretmek depresyondan kurtulmaya vesiledir.
 • Güneş doğmadan 500 defa Ya Hayyü ismi şerifini zikreden depresyon hastası şifa bulur.
 • Her gün 700 defa Ya Bediu ismi şerifini zikretmek stresten kurtarır.
 • Temiz bir tabağa 66 defa Ya Rahman ismi şerifi yazılıp zemzem suyu ile silindikten sonra, bu suyun üzerine 298 defa Ya Rahman ismi şerifi okunup üflenip hastaya içirilir. Kısa zamanda şifa bulur bi’iznillah.
 • Hz. Yunus Aleyhisselam’ın balığın karnında iken yaptığı zikir hem bela ve musibetleri önleyici ve ortadan kaldırıcı hem de ruhsal sıkıntılara karşı büyük bir şifadır. (Günde 100 kere okunması tavsiye olunur.) : “La ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin” (Allah’tan başka ilah yoktur. Sen kusurdan, hatadan uzaksın. Kuşkusuz ben zalimlerden oldum.)
 • Kelime-i tevhid zikrinin de (la ilahe illallah) ruhsal hastalıklara ve sıkıntılara karşı iyi geldiğini özellikle belirtelim. (Günde 100 kere okunması tavsiye olunur.)
 • Depresyondan kurtulmak için dua Şahmeran duasını 21 gün okumak panik atak ve depresyondan kurtulmak için çok etkilidir. Bu dua kelime-i tevhid ve Esmaül Hüsna’dan meydana gelmektedir. Bu dua depresif hallere ve panik atağa iyi  gelmektedir.Okuma Şekli: Günde 3 defa sabah, ikindi ve öğle namazlarından sonra 21’er defa olmak üzere  okunur. Bu terkibe 21 gün boyunca devam edilmelidir.

About ahmedhoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir