Home / Sağlık / Kekik yağı faydaları

Kekik yağı faydaları

Koronovirüs vaka sayısı her geçen gün artıyor. Bill Gates Koronovirüs pandemisinin 2022 yılından önce bitmeyeceğini açıkladı. Bu yağı mutlaka evinizde bulundurun, faydaları saymakla bitmiyor. Üst solunum yolu, cilt, egzama, kan dolaşımı hastalıklarına iyi geliyor, virüsleri öldürüyor. Kekik dünyanın her tarafında kolaylıkla bulunabilen oldukça yaygın bir bitki türüdür. Kekik, tarih kitaplarında adına rastlanan, kültürler ve medeniyetler boyunca sağlık için sayısız faydası anlatılan bitkilerden biri. Kekik yağı da bilimsel olarak kanıtlanmış doğal antibiyotik ve bu özelliğiyle dünyanın pek çok yerinde kullanılıyor. Kekik yağı bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve antik çağlardan beri tıbbi bir yöntem olarak kullanılmıştır.Daha çok baharat olarak kullanılsa da pek çok derde şifa olabilecek oldukça faydalı bir bitki çeşididir. Bu sebep ile de pek çok tıbbi konuda kullanılmaktadır. Uçucu yağının ana bileşenleri alfa-tiyon, alfa-pinen, kamfen, beta-pinen, para-simen, alfa-terpinen, linalool, borneol, beta-karyofilen, timol ve karvakrol olan kekik bitkisinin tıpta kullanılması için buhar ile damıtılır ve uçucu yağları elde edilir , kekik yağı faydaları .

Kekik yağı faydaları

Kan Dolaşımını Arttırır                                 

Kekik yağının uyarıcı bileşenlerinden biri vücudunuzdaki dolaşımın artmasına yardımcı olabilir ve oksijenasyona ihtiyaç duyan ekstremitelere ve diğer bölgelere kan akışını arttırır. Bu aynı zamanda kalbinizi de korur ve kandaki pıhtılaşma oranını düşürebilir. Bu şekilde kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

Uzun süredir kronik öksürük çekiyor ve artık ilaçların da pek bir faydasını göremiyorsanız, belki de artık bitkisel çözümler aramanın zamanı gelmiştir. Kekik Yağı göğüsteki enfeksiyonları (ciğerler, bronşlar ve gırtlak) iyileştirme ve öksürükleri durdurma yeteneğine sahiptir. Üstelik güçlü antibiyotik kullanmanın aksine böbreklerinizi, kalbinizi, karaciğerinizi, karnınızı ve gözlerinizi bu yağla tehdit etmenize de gerek yoktur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir            

Bazı vitamin ve alfa-pinen gibi kekik yağının uçucu bileşenleri, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu, bireyin mukus zarlarını, bağırsaklarını ve solunum sistemini potansiyel enfeksiyonlardan koruyarak vücudu hem içinde hem de dışında etkili hale getirir. Bu yağın antioksidan özellikleri de serbest radikaldeki hasarın azaltılmasına yardımcı olur.

Bakterileri Öldürür              

Kekik yağının oldukça etkili antibakteriyel özellikleri bulunur. Bu, vücudun içindeki ve dışındaki bakteri gelişimini engeller ve aynı zamanda vücut organlarından da uzak tutar. Bu, B-Kolit, böbrek koliği, cinsel organlarda ve üretra, bağırsaklarda ve solunum sistemindeki bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra yaraların dışa maruz kalması gibi bakteriyel enfeksiyonların iyileştirilmesinde özellikle yararlıdır.

Üst Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

Kekik yağı tıkanıklığı giderir ve göğüste ve boğazda görülen soğuk algınlığı veya öksürüğe neden olan enfeksiyonları hızlı bir şekilde vücuttan atmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı, üst solunum yollarına saldırabilen 200’den fazla farklı virüsün neden olduğu bir hastalıktır.

Kaygıyı Hafifletir    

Kekik yağı başta stres giderme ve daha birçok nedenden dolayı popüler bir aromaterapi yağıdır. Kekik yağını teneffüs etmek veya göğüs ve boynunuza biraz seyreltilmiş yağ uygulamak genel stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olur ve endişe verici bir şey olmaktan ziyade olumlu bir şekilde enerjik hissetmenize yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Her ne kadar asıl problemin kan basıncının yüksek olduğu durumlarda ortaya çıktığı düşünülse de kan basıncının normalin altında olması da ciddi bir problemdir. Bu insanlar herhangi bir zaman diliminde bilinçsiz hissetme ve zayıf düşme riski taşırlar. Eğer siz de düşük tansiyondan müzdarip iseniz kekik yağını tüketerek bu durumdan kurtulabilir, kan basıncınızı yükseltebilirsiniz.

Cilt Lekelerini Yok Eder

Kekik yağının mucizevi özelliklerinden biri de ciltteki yara izlerini ve lekeleri yok edebilme gücüdür. Kekik yağı ile vücudunuzdaki yara izlerini ve çirkin lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu izlere cerrahi dokunuşlar, kazalar sonucu yaralar, akneler, kızamıklar ve yara bırakan izler de dahildir. Ancak bu genel bir olgudur. Yaranız açık veya iltihaplı bir durumdaysa kesinlikle doktora başvurun.

Egzamayı tedavi eder

Egzama ve çeşitli döküntülü cilt hastalıkları sızan bağırsak sendromu hastalığı ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarından dolayı meydana gelebilir. Kekik yağı sindirim sistemine yardımcı olduğundan, idrar yoluyla vücuttan toksinlerin yok edilmesini tetikler, zihni rahatlatır ve antioksidan olarak işlev görür, mükemmel doğal egzama tedavisidir .

Ağız ve diş eti problemlerini giderir

Kekik yağı diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi ağız problemlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile kekik yağı ağızdaki mikropları öldürmenin doğal bir yoludur, bu nedenle ağız enfeksiyonlarını kekik yağı ile önleyebilirsiniz.

Böcek kovucu özelliği vardır

Kekik yağı vücutta beslenen zararlıları ve parazitleri uzak tutar. Sivrisinekler, pireler, bitler ve yatak böcekleri gibi zararlılar, cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir, bu nedenle onları tamamen doğal esansiyel yağ ile uzak tutun. Birkaç damla kekik yağı da güveler ve böcekleri geri çevirir.

Kekik Yağının Kullanımı

Enfeksiyonlar için kekik yağını bir bardak suya 1-2 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Kekik yağını saf olarak tüketmek fazla güçlü etkilerinden dolayı mantıklı değil. Ayrıca yoğunluğunu azalttığınız kekik yağını 10 günü geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Uzun süreli kullanımlar hala soru işareti taşımaktadır.

Kekik yağı üst solunum yolu enfeksiyonu ve sinüzit gibi durumlarda içecek olarak tercih edilebilir. Ama bir seçenek daha var.

İnhaler yol!

Yapmanız gereken şey, bir litre kaynayan su içerisine 4 damla kekik yağı ekleyip su buharını burnunuzdan içinize çekmek.

  • Soğuk algınlığı yaşadıkları zaman (gargara, içecek ve buhar olarak),
  • Ayak ve herhangi bir vücut mantarı yaşadıkları zaman (topikal krem olarak),
  • Mide ve bağırsak paraziti durumlarında (içecek olarak),
  • Sinüzit durumunda (buhar olarak),
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında (içecek olarak),

Kaynak: Kadin.com

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/kekik-yaginin-faydalari-2785354

Kaynak: https://www.fitekran.com/kekik-yaginin-faydalari-nasil-kullanilir/#Kekik_yagi_nasil_kullanilir

Not: Hamile ve emziren anneler kekik yağı kullanmamalı. Diğer herkesin kekik yağı kullanmadan önce mutlaka hekimine danışması gerekiyor.

kekik yağının saça faydaları , kekik yagi saca faydasi

About ahmedhoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir